Cafelerin Hizmetlerini Doğru Yapmaması Hızla değişen dünya, beraberinde hizmetin akıllarda yer edindiği anlayışı da büyük ölçüde değiştirmeye başladı. Hem arz hem de talep cephesinde bu işlerin rayında ilerleyebilmesi için gerekli istihdam çalışmaları yapılmasına rağmen, sektörde halen bir şeylerin yolunda gitmediği görülebiliyor.

Cafelerin Hizmetlerini Doğru Yapmaması

Yatırım Yapmanın Yeni Yolu(!)

Yoğun tempoda ilerleyen yaşam tarzlarından kısa süreliğine dahi olsa uzaklaşmak isteğimiz, dışarı çıktığımızda adımlarımızın çeşitli eğlence ya da dinlenme mekanlarına doğru gitmesine sebep oluyor. Kimi zaman beklentiler karşılanırken, kimi zaman ise hayal kırıklığı yaşanabiliyor. Günümüzde onlarca özel/resmi eğitim kurumları hizmet sektörünün gelişmesi adına ciddi çalışmalar yapıyorlar ancak, tecrübesizce yapılan yatırımlar ve yanlış istihdamlar sektörün gerilemesine yol açıyor.

Cafe sahibi olabilmek için gerekli birkaç şartın yerine gelmesi yeterli. Özellikle işin maddiyat prosedürlerini yerine getirmekte problem yaşamıyorsanız. Hiçbir bilgi birikimi olmadan, sırf sahip olunan parayı değerlendirmek adına yapılan girişimler ne yazık ki insanların kafa dinlemek için gittikleri mekandan memnun ayrılmalarına olanak tanımıyor. Bu nedenle hizmette gelişen anlayış düzeyi, beklentilerin karşılanması ile bir noktada ters orantılı hareket ediyor.

Ne İş Olsa Yaparımcılar

Ülkemizde hangi sektörde olursa olsun, yaşanan kalifiye eleman sıkıntısı ‘’ne iş olsa yaparım’’ mantığına sahip insanlar tarafından oluşuyor. Örneğin, bugün bir tarafta 5 yıldızlı bir otelin, mesleki eğitim alan servis çalışanı garson olabilmek için büyük gayretler sarf ederken, diğer tarafta bir kafenin işletmecisi (yukarıda bahsedilen örnekte ki gibi) sırf çalışan ihtiyacını karşılamak için vasıfsız elemanlara kadrosunda yer veriyor. Henüz komi olmadan garsonluk görevine tabi tutulan çalışan ise dolayısıyla imajın lekelenmesine, sektörde aksaklıklara ve tüketicinin beklentilerinin doğru şekilde karşılanmamasına sebebiyet veriyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, vasıfsız işletme sahipleri ve kadroya alınan vasıfsız işçiler sektörü bir hayli doldurmaya başladığından dolayı, verilmesi gereken hizmeti yanlış veriliyor ve haliyle streslerden az da olsa uzaklaşmak için gidilen eğlence yerleri insanlar için eziyet yerlerine dönüşebiliyor. Cafelerin Hizmetlerini Doğru Yapmaması Yaşanan bu sıkıntıların önüne geçebilmek adınaysa, devlet bir an önce tam istihdam düzeyinde hem arz hem talep edeni korumaya yönelik yeni çalışmalar içerisine girmesi gerekiyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir